Wystawa z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Boże Narodzenie 2013 - lekcje biblioteczne

Aktualności

W edycji Programu Wieloletniego  "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 - Priorytet 1. Poprawa oferty bibliotek publicznych - Kierunek interwencji 1.1 Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z budżetu państwa, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołczynie otrzymała w 2022 r. dofinansowanie   w wysokości 8.820 zł. Środki
w całości zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych.

 


 "Zaszczep pociechom miłość do książek"

Akcja "Zaszczep pociechom miłość do książek" powstała przy współpracy z C&A, ma on jednak charakter typowo informacyjny i nie zawiera żadnych treści reklamowych.

Wspólnie z Organizatorami akcji  pragniemy polecić rodzicom zaglądającym na tę stronę, poradnik o korzyściach z głośnego czytania dzieciom, który można znaleźć pod linkiem: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/czytanie-dzieciom-na-glos , a przygotowany  w ramach akcji promowania czytelnictwa. Rodzice dowiedzą się z niego:

  • jak wspólne czytanie wspiera rozwój mózgu i umiejętności społecznych
  • jak sięganie po książki pomaga budować więzi, regulować emocje i rozwijać zainteresowania
  • jakie strategie zastosować, by wychować małego czytelnika

Tekst w przystępny sposób wyjaśnia różnorodne korzyści ze wspólnej lektury, a także wymienia konkretne pomysły, co zrobić, by nawet w najbardziej zabieganej codzienności wygospodarować kilka minut na głośne czytanie pociechom.

Jeśli podczas lektury nasuną się Państwu jakieś uwagi lub komentarze bardzo prosimy o przesłanie ich mailem. Mogą Państwo polecić lub wykorzystać treści w dowolny sposób - również np. w Aktualnościach, prosimy jedynie o podanie źródła (linku do artykułu).

Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci małych i tych większych do korzystania z poradnika.


 


W edycji Programu Wieloletniego  "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 - Priorytet 1. Poprawa oferty bibliotek publicznych - Kierunek interwencji 1.1 Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z budżetu państwa, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołczynie otrzymała w 2021 r. dofinansowanie   w wysokości 8.615 zł. Środki
w całości zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych.


 


 

 


 „Legimi  - książka elektroniczna" 

Od grudnia biblioteka weszła w skład konsorcjum WBP Opole i nasi czytelnicy mogą korzystać z zasobów elektronicznych LEGIMI (60 tysięcy tytułów) na komputerze, smartfonie czy tablecie.

1. Użytkownik, który chce czytać e-booki, zgłasza się do Biblioteki, której jest Czytelnikiem.
2. Jej pracownik na podstawie okazanej mu ważnej karty czytelnika wydaje jeden kod z miesięcznym okresem ważności (pierwsza pula kodów ważna jest od 01.12.2020 do 31.12.2020 roku, kolejna od 01.01.2021 do 31.01.2021 itd.)
3. Czytelnik biblioteki wchodzącej w skład konsorcjum rejestruje się (zakłada konto) w Legimi na dedykowanej bibliotekom konsorcjum stronie: https://www.legimi.pl/wbp_opole/ podając kod otrzymany w swojej Bibliotece, a następnie nazwę użytkownika, adres e-mail (na który przesłany zostanie przez Legimi e-mail z linkiem aktywacyjnym, w który należy kliknąć) i hasło - od tego momentu może korzystać z usługi przez 30 dni (np. 20.12.2020-20.01.2021), a najpóźniej do dnia zakończenia świadczenia usługi Legimi (dotyczy kodów wydanych i aktywowanych w listopadzie 2021, czyli do dnia 30.11.2021).
4. Jeżeli do ostatniego dnia danego miesiąca czytelnik nie aktywuje pobranego w bibliotece kodu, kod ten wygasa, a kolejny kod będzie musiał ponownie (osobiście) pobrać w bibliotece - o konieczności aktywowania kodu w miesiącu jego pobrania pracownik biblioteki musi poinformować czytelnika.
5. Nie wydane do ostatniego w danym miesiącu dnia kody wygasają, a pierwszego dnia następnego miesiąca biblioteka wydaje kody przypisane dla tego miesiąca.

    Aplikacja Legimi jest dostępna na wszystkich urządzeniach przenośnych (tablety, e-czytniki, smartfony) i wszystkich systemach operacyjnych (iOS, Android, Windows).   

Serdecznie zapraszamy do korzystania z możliwości czytania e-booków bez żadnych opłat. Zapraszamy do biblioteki po kody.  MIŁEGO CZYTANIA!


 Zapraszamy do korzystania z zasobów biblioteki internetowej WOLNE LEKTURY

Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej polona.pl bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz", widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać audiobook w formacie MPEG. Pełną listę prezentujemy poniżej.

Wybrano utwory, które dotychczas nie były dostępne w postaci audiobooka. Wśród propozycji klasyka literatury polskiej, książki dla najmłodszych, lektury szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy (Antoine de Saint-Exupéry, Jules Verne, George Gordon Byron, Charles Dickens). W polona.pl można posłuchać dzieł m.in. Ignacego Krasickiego, Joanny Papuzińskiej, Janusza Korczaka, Bolesława Leśmiana, Gabrieli Zapolskiej, Elizy Orzeszkowej, Josepha Conrada, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego.

W gronie autorów nie zabrakło utworów patrona roku 2021 Cypriana Kamila Norwida czy lektury tegorocznego Narodowego Czytania Moralności Pani Dulskiej.

Zachęcamy wszystkich do pobierania i słuchania audiobooków nie tylko dla przyjemności. W czasie epidemii pozwolą wielu grupom – w szczególności uczniom i nauczycielom – w zdobyciu potrzebnych im materiałów do nauki i pozwolą na dostęp do treści w wygodnej formie.

Udostępnienie audiobooków było możliwe dzięki realizacji Priorytetu 4 Udostępnienie publikacji w formatach cyfrowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – którego operatorem jest Biblioteka Narodowa.


 

 


• Biblioteki, które otrzymały już Wyprawki Czytelnicze, rozpoczynają ich przekazywanie Małym Czytelnikom.  Wyprawki otrzymują dzieci z roczników 2014–2017. Beneficjentami projektu są zarówno dzieci, które już są czytelnikami, jak i te, które dzięki naszym wspólnym staraniom nimi zostaną. Dzieciom, które otrzymały „Pierwsze czytanki” w poprzedniej edycji, nie otrzymują ich ponownie, ewentualnie nową kartą do zbierania naklejek.
• Mali Czytelnicy po odwiedzeniu biblioteki otrzymają  OD RAZU po zapisaniu się do projektu Wyprawkę Czytelniczą, czyli: książkę, poradnik dla rodziców oraz Kartę Małego Czytelnika. Bardzo prosimy o podpisanie Karty imieniem i nazwiskiem dziecka.
• Naklejkę na Kartę otrzymuje dziecko każdorazowo, gdy odwiedzi bibliotekę i wypożyczy m.in. jedną książkę z księgozbioru dziecięcego. Pierwszą naklejkę dziecko może otrzymać w momencie odebrania Wyprawki Czytelniczej, o ile wypożyczy w tym dniu książkę.
• Na każde dziecko, które uzbiera 10 naklejek, czeka imienny dyplom, potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. 
• Po uzbieraniu pierwszych 10 naklejek mogą Państwo przekazać dziecku kolejną Kartę Małego Czytelnika (uwaga – kolejna karta nie oznacza ponownego przekazania pozostałych elementów Wyprawki Czytelniczej!).
• Jeśli dziecko zgubi lub zniszczy kartę, otrzyma jej duplikat.

BARDZO SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA W PROJEKCIE!!!


Koronawirus nie odpuszcza, jednak mimo wszystko przywróciliśmy czytelnikom możliwość samodzielnego wyboru książek (wolny dostęp do półek), oczywiście  z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązkowa  dezynfekcja rąk przed wejściem do biblioteki oraz zachowanie dystansu między osobami przebywającymi w pomieszczeniu - można również
w sytuacji koniecznej skorzystać z komputera lub drukarki. Wracamy też do pracy w sobotę.


WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH : poniedziałek - piątek  8.00 - 18.00;  sobota 9.00 - 13.00
ODDZIAŁ DLA DZIECI : poniedziałek - piątek 8.00 - 16.00; sobota 9.00 - 13.00
Filia w KOMORZNIE : poniedziałek-czwartek   10.00 - 15.00
Filia w SZYMONKOWIE : poniedziałek i środa 16.00 - 19.00; piątek 16.00 - 20.00

 

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY!!!


 

 

Serdecznie zapraszamy!!!


 


Kolejna odsłona akcji "Mała książka - Wielki Człowiek"

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu:
 https://www.youtube.com/watch?v=kWYjvcgD6PU
link serii virali w bibliotece pt. "Biblioteka Wielkiego Człowieka": https://www.youtube.com/playlist?list=PLiDI9zCJKudoln4xDo56WQZniXCRR52ID

oraz do przeczytania artykułu o przebiegu akcji: 

„PIERWSZE CZYTANKI DLA…” PRZEDSZKOLAKA – półmetek tegorocznej edycji kampanii Mała książka – wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki.

Wierzymy, że wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie, a wspólne czytanie książek w rodzinie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i wzmacnia poczucie bliskości z rodzicami. Dlatego Instytut Książki kontynuuje i rozwija program prowadzony od 2017 roku. Wówczas rozpoczęliśmy dystrybucję wyprawek czytelniczych dla noworodków w  szpitalach. Do połowy 2019 roku przekazano już około 600 tysięcy książek. Teraz w  5200 bibliotekach, biorących udział w programie, na młodych czytelników w wieku 3–6 lat czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i  spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i  mądrych książek dla najmłodszych. Od września 2019 roku już ponad 80 tysięcy dzieci odebrało swoją Wyprawkę Czytelniczą, z czego blisko 50 000 to nowi użytkownicy – dzieci, które po raz pierwszy zapisały się do biblioteki.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek" to dla dzieci i ich rodziców zaproszenie do świata literatury z pięknie wydaną i mądrą książką, to także okazja do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z jej ofertą, po to, by wracać tam jak najczęściej. Dla bibliotekarzy to natomiast możliwość na pozyskanie nowych i wiernych czytelników.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Przed nami jeszcze ponad dwa miesiące trwania akcji, która uzupełniona będzie w najbliższym czasie kampanią telewizyjną, radiową oraz promocją w Internecie i mediach społecznościowych. Bierze w niej udział para aktorów Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski, prywatnie rodzice, którzy świadomie wychowują swoje pociechy w duchu zamiłowania do książek.

Kampania jest widoczna w przestrzeni publicznej wielu polskich miast dzięki ekspozycji prezentowanej na nośnikach outdoorowych. Aktywnie działa grupa facebookowa www.facebook.com/malaksiazkawielkiczlowiek/.

Więcej informacji na temat kampanii oraz pełną listę biorących w niej udział bibliotek znajdą Państwo na stronie www.wielki-czlowiek.pl. Zapraszamy do korzystania ze strony, gdzie publikujemy na bieżąco informacje o naszych działaniach i ciekawe materiały, pomocne w pracy
z dziećmi.

Przed Świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku.
To czas, który  mu poświecimy na wspólne czytanie i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne dzieci rozpoczną swoją przygodę z książką i czytaniem, i wraz z rodzicami staną się stałymi bywalcami bibliotek!

Instytut Książki

 

 

 


"Mała książka - Wielki Człowiek" cd.

"Książę" to kolejny film z serii. Obejrzyj go na You Tube. 

https://www.youtube.com/watch?v=41dK6U6PbZ0&list=PLiDI9zCJKudoln4xDo56WQZniXCRR52ID&index=3&t=0s


6. listopada br. wielkie święto Biblioteki.
W tym roku obchodzimy 70 rocznicę powstania naszej placówki. W ramach obchodów będziemy gościć Pana prof. dr. hab. Stanisława Sławomira Nicieję, Panią Bożenę Kansy oraz Panią Małgorzatę Pasznicką i Pana Mariusza Buczka. Wykład Pana profesora, a także poezja w słowie i pieśni uświetnią naszą uroczystość. Ponadto można będzie obejrzeć wystawy: prace malarskie Pani Bożeny Kansy oraz wystawę pt. "Z kresowego albumu - pocztówki".

ZAPRASZAMY NA GODZ. 11.00

https://pl-pl.facebook.com/stsnicieja

https://www.facebook.com/PasznickaiBuczek/videos/z-pustki-wiersz-eli-%C5%BC%C5%82obickiej/1995680443841901/

https://www.youtube.com/watch?v=q6GQcVMaJX0

W związku z uroczystością, wypożyczalnia oraz Oddział dla dzieci w tym dniu będą nieczynne


"Mała książka - Wielki Człowiek" cd.

Puk puk czy to biblioteka? Sprawdźcie  pierwszy film z dziesięcioodcinkowej serii, którą  właśnie dla Was przygotował Instytut Książki.

https://www.facebook.com/malaksiazkawielkiczlowiek/videos/1399659306863857 


Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat, zamieszkujące gminę Wołczyn do udziału w projekcie
"Mała książka - Wielki Człowiek".

Wystarczy odwiedzić bibliotekę w Wołczynie, Komorznie lub w Szymonkowie (zależnie od miejsca zamieszkania), założyć kartę (jeśli ktoś nie ma) i odebrać Wyprawkę czytelniczą na dobry czytelniczy start
W wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka
i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki
z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY


Już we wrześniu startuje projekt „Mała książka – wielki człowiek” w ponad 5200 bibliotekach w Polsce. Również w naszej!

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania
i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.
A wszystko to za darmo!

Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek
i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.

W wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz
o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Pełna lista bibliotek biorących udział
w projekcie pojawi się na stronie www-wielki-czlowiek.pl pod koniec maja 2019 r.

Więcej informacji na stronie: www-wielki-czlowiek.pl

 


  


"KSIĄŻKĄ POŁĄCZENI"

PDFKsiążką połączeni.pdf (3,94MB)
 

Co wybrać na prezent dla dziecka: książkę czy tablet?

Jednym z pytań, jakie pojawiają się w naszych głowach podczas przedświątecznego pośpiechu, jest „co kupić na prezent?”. Podczas zakupów nie zapomnijmy o najważniejszym – o rozwoju naszego dziecka. My oczywiście postawiliśmy na książkę i postanowiliśmy przekonać was, że jest to lepszy prezent od popularnego tabletu.

Budowanie więzi

Wspólne czytanie korzystnie wpływa na budowanie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Spędzamy razem czas, przeżywamy treści lektur i jesteśmy blisko. Dając dziecku do ręki tablet, takiej więzi nie budujemy. Sposób, w jakim wyświetlają się na nim treści, jest tak absorbujący, że dziecko skupia się jedynie na obrazie.

Rozwijanie wyobraźni

Najbardziej działającą na wyobraźnię czynnością jest czytanie. Dziecko, słuchając opowieści, może budować w głowie niczym nieograniczone obrazy. Treści wyświetlane na tablecie są podane dziecku na tacy – na szklanym ekranie nie ma miejsca na niedopowiedzenia.

Wzbogacanie języka

Dzieci, słuchając bajek, wzbogacają swoje słownictwo i kształtują styl wypowiedzi. Spędzający czas przed tabletem maluch nie wchodzi w interakcję z drugim człowiekiem. Przez to jego słownictwo i mowa nie rozwijają się prawidłowo. Naukowcy zauważają, że bodźce płynące z nowoczesnych urządzeń w żaden sposób nie wpływają na rozwój komórek lewej półkuli mózgu, a to właśnie ona odpowiada za tworzenie i odbieranie mowy.

Poprawa koncentracji

Słuchanie bajek ze zrozumieniem wymaga od dzieci skupienia. A jak jest w przypadku tabletu? Dziecko atakowane jest mnogością barw, głośnymi dźwiękami, szybko zmieniającymi się obrazami i ogromną ilością danych. Przez to na niczym nie może się skoncentrować, a z czasem ten stan może się przenieść na świat zewnętrzny.

Dobre wzorce

W bajkach dla dzieci zazwyczaj mamy do czynienia z dobrymi wzorcami. Dodatkowo to ty, jako rodzic masz wpływ na to, co będziecie czytać. A z dobrze dobranej do wieku lektury twoje dziecko może uczyć się wartościowych postaw, rozwijają się u niego emocje i wzrasta empatia. Jeżeli dziecko uczy się interpretować świat za pomocą sztucznego, płaskiego obrazu, przepełnionego głośnymi dźwiękami i intensywnymi kolorami, cierpi na tym jego rozwój i prawidłowe postrzegania świata. Dodatkowo, w przypadku tabletu, rodzic ma ograniczony wpływ na to, co ogląda dziecko – maluchy bardzo szybko uczą się same przełączać bajki.

 

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy izolować nasze dzieci od nowoczesnych technologii. W dzisiejszych czasach dziecko powinno mieć styczność ze sprzętem elektronicznym (za wyjątkiem dzieci do 2. roku życia – takim maluchom elektronika do niczego nie jest potrzebna), ale w granicach rozsądku. Pamiętajmy, technologia nie zastąpi książki, a obok niej wśród największych symulantów rozwoju są kontakt z drugim człowiekiem, poznawanie przyrody oraz zabawa.

OGÓLNOPOLSKA AKCJA "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Zapraszamy do przejrzenia strony  http://wielki-czlowiek.pl/    oraz obejrzenia krótkiego filmiku na YOUTUBE

https://www.youtube.com/watch?v=mStRmHpKph4 

 


 


 


 

 


 


 

 ibuk http://libra.ibuk.pl/  

                          ibuk

 

W celu zapoznania się z możliwościami ibuka skorzystać można z filmu instruktażowego, który znajduje się: http://vimeo.com/53587389

 

 

Newsletter
Kalendarz
Facebook